Poke #1 Poke #2 Poke #3 Poke #4
Forum Chat

Fórum

Pokémonní hádanky

Mathematics rules the structure of human reasoning. Physics rules the universe, regardless we can reason its actions or not.
[1] Vložil Dratini dne 30.04.2013 v 18:11:16, Odpovědět
IP hash: ba12271d7e4f3872

Zdravím.

Napadlo mě založit téma, ve kterém se budou vyskytovat různé hádanky z oblasti pokémonů (hry, seriál). Nechci ovšem, aby se to zvrhlo ve znalostní kvíz. Samozřejmě znalosti by při řešení hádanek měly být potřeba, ale pokud to bude jen o znalostech, tak lepší řešitel = lepší uživatel googlu, což bych nerad. Hádanka typu "Na kolikátém levelu se vyvijí Charmeleon v Charizarda?" je špatná, protože stačí zajít na Bulbapedii a výsledek si najít. Příklad dobré hádanky: "Doplňte písmenka tak, aby slovo tvořilo název pokémona L_ _ T _ _ N". [odpověď - LANTURN] Samozřejmě i tohle se dá vygooglit, ale dá trochu víc práce projít seznam existujících 650 pokémonů (a to beru jen prvních 5 generací).

Struktura tématu:

- autor (registrovaný na PJZ) sem do tématu zadá (očíslovanou) hádanku

- autor k hádance také připojí termín, dokdy ještě je hádanka aktuální (tj. dokdy přijímá řešení)

- ostatní uživatelé mu posílají soukromé zprávy do PJZ schránky, pokud si myslí, že to uhodli (vždy s číslem hádanky)

- autor jim skrz schránku může a nemusí odpovídat (obecně však platí, že správný autor hádanky by měl být ochotný tvor, který reaguje jak na správné odpovědi, tak i na ty špatné (třeba vysvětlením, proč je řešení špatně, popřípadě nějakou malou nápovědou))

- jakmile je po závěrném termínu, autor by měl zveřejnit seznam řešitelů + správné řešení (vždy s příslušným číslem hádanky)

- autor má samozřejmě možnost záverný termín oddálit, uzná-li to za vhodné (například pokud se mu zatím sešlo jen málo řešení)

- pokud si autor všimne, že jeho zadání je nepřesné, měl by ho do tématu dodatečně upřesnit, aby nedocházelo ke zmatení řešitelů

- pokud někdo hádanku nepochopí, nebo mu bude připadat moc těžká, může dotyčný požádat o nápovědu. Ideální je dotazy pokládat přímo v tématu, protože stejná nejasnost může trápit víc lidí.

- rozhodně se nestyďte sem hádanku dát, netřeba se ptát, každá aktivita bude vítána

Poznámka: dříve zde fungoval jiný systém, řešení se psala obvykle přímo sem do tématu. Teprve od příspěvku [107] se to změnilo do nynější podoby. Proto se nedivte, pokud předchozí příspěvky nebudou z hlediska současného systému dávat smysl... :-)

HÁDANKA ČÍSLO 1: Existuje pokémon jedového typu, který by po ukončení souboje mohl být ve stavu Poisoned (otrávený)?

Zpráva byla změněna dne 18.03.2014 v 15:59:36

Příspěvky 367 – 386 z celkem 386. Zobrazit vše.

John Beak
the Nearly Ultimate One
Trolling je umnění | Design Your Universe
John Beak's Website | České stránky VGC
[368] Vložil John Beak dne 12.03.2017 v 17:00:52, Odpovědět
IP hash: 84707dfe4b44e2f0

[367] John Beak: Přidal jsem druhou nápovědu - popisy pokémonů:

Otázka #1

Tento pokémon vypadá jako devítiocasá liška.

Otázka #2

Tento pokémon má na hlavě leknín a může připomínat žábu, kachnu nebo jiné vodní zvíře.

Ve vyvinuté formě vypadá jako Mexičan, takže ho schovejte před americkým prezidentem.

Otázka #3

Tento pokémon má dlouhý nos a připomíná šamana.

Otázka #4

Tento pokémon vypadá jako mýval s maskou přes oči a proužky ve vzoru cik-cak.

Otázka #5

Tento kočičí pokémon je rovněž inspirovaný figurkami koček se zdviženou packou, které nosí štěstí a Japonci je mívají u vstupu do obchodů apod.

Na hlavě má oválnou minci koban, která se kdysi používala jako platidlo. Jedná se o slovní hříčku na japonské přísloví „neko ni koban,“ které odpovídá českému „házet perly sviním.“

Otázka #6

Tento pokémon vypadá jako lustr nebo lampa.

Otázka #7

Tento pokémon vypadá jako dívka v kimonu a na hlavě má krátké ledové rohy.

Otázka #8

Tento pokémon vypadá jako tlustý had s velkou hlavou. Má malá křídla, ale neumí létat.

Otázka #9

Tento pokémon vypadá jako malý skřítek s luskem na hlavě. Raději se nepřibližujte; ten lusk má spoustu zubů.

Otázka #10

Tento pokémon vypadá jako létající hlava s náhrdelníkem.

Odpovědi mi posílejte do Zpráv do neděle 19.3.

Porygon1986
[369] Vložil Porygon1986 dne 12.03.2017 v 17:32:58, Odpovědět
IP hash: 5f131e92f580fea7

[354] DK: Exeggute

John Beak
the Nearly Ultimate One
[370] Vložil John Beak dne 29.03.2017 v 16:32:48, Odpovědět

Řešení hádanky #67 z [364]:

#1: Pokémon: Ninetales; strašidlo: kicune / kjúbi no kicune

#2: Pokémon: Lombre / Ludicolo; strašidlo: kappa

#3: Pokémon: Nuzleaf / Shifty; strašidlo: tengu

#4: Pokémon: Zigzagoon; strašidlo: tanuki

#5: Pokémon: Meowth; strašidlo: bakeneko; kočka s zdviženou prackou: manekineko

#6: Pokémon: Litwick / Lampent / Chandelure; strašidlo: hitodama

#7: Pokémon: Froslass; strašidlo: juki-onna

#8: Pokémon: Dunsparce; strašidlo: cučinoko

#9: Pokémon: Mawile; strašidlo: futakuči-onna

#10: Pokémon: Misdreavus; strašidlo: rokurokubi (s dlouhým krkem) / nukekubi (bez krku)

Úspěšní řešitelé:

Bez nápovědy: Behold3r (všichni pokémoni i jókai)

S nápovědou: Terrion (9 pokémonů a většina jókai), Dratini (9 pokémonů)

Celý kvíz si můžete prohlédnout zde: http://mini.johnbeak.cz/junk/manganime-2017-pokemon-jokai-kviz.ppt

picture
[371] Vložil Buizel dne 30.03.2017 v 10:31:33, Odpovědět
IP hash: 107b3e82b4f761c

Škoda, že už jsi to tady dal - chtěl jsem zkusit vyřešit také, ale na Androidu mi to ukazuje černé pásky místo tvých odpovědí #1: až #10: . Nebo je to tak doopravdy úmyslně?

[372] Vložilo Terrion dne 30.03.2017 v 10:36:35, Odpovědět
IP hash: eea62ee7e8c8a6df

[371] Buizel: Věřím, že John úmyslně zakryl správné odpovědi, aby ti, kteří se nestihli zúčastnit, si mohli aspoň sami zasoutěžit a odkrýt si sami správné odpovědi (když podržíš prst na zakrytém textu, a zvětšíš si rozsah, jako bys jej chtěl kopírovat, půjde ti přečíst). Takže zúčastnit se jistě stále můžeš a pak dát vědět, kolik jsi jich měl správně :)

Zpráva byla změněna dne 30.03.2017 v 11:11:47

John Beak
the Nearly Ultimate One
[373] Vložil John Beak dne 30.03.2017 v 11:10:00, Odpovědět

[372] Terrion: Přesně, jak říkáš.

[374] Vložila Behold3r dne 30.03.2017 v 11:10:52, Odpovědět
IP hash: c3380e00d5c04a58

[373] John Beak: Přesně, jak říkáš.

[375] Vložilo Terrion dne 30.03.2017 v 11:12:06, Odpovědět
IP hash: eea62ee7e8c8a6df

[373] John Beak: [374] Behold3r: Přesně tak, jak říkám.

Mathematics rules the structure of human reasoning. Physics rules the universe, regardless we can reason its actions or not.
[376] Vložil Dratini dne 26.05.2017 v 21:03:40, Odpovědět
IP hash: b894a7f3f563c54

edit: smazáno

Zpráva byla změněna dne 27.05.2017 v 10:19:42

[377] Vložil Dratini dne 17.06.2019 v 23:00:38, Odpovědět
IP hash: 7bb7694f33904cb1

Tak jo, pokus o to trochu to téma oživit. :-)

HÁDANKA ČÍSLO 67:

- Aleš má v pokéballu jednoho z těchto pokémonů: Espeon, Seaking, Ponyta, Drowzee, Magby.

- Tuto informaci sdělí naráz Bobovi a Cyrilovi.

- Dále Bobovi soukromě prozradí, zda je pokémon baby a zda je plně vyvinutý

- Cyrilovi místo toho prozradí pouze typ pokémona.

- oba kluci znají typ informace, kterou dostal ten druhý (ale ne informaci samotnou)

- oba kluci jsou nadaní logickým myšlením i znalí pokémonů a navzájem to o sobě vědí

Poté se mezi Bobem a Cyrilem odehraje tento rozhovor:

Bob: "Vím, že nedokážeš určit, kterého pokémona má Aleš v pokéballu".

Cyril: "Máš pravdu, nedokázal jsem to určit, ale teď už to dokážu!".

Jakého pokémona má Aleš v pokéballu? (za předpokladu, že kluci při rozhovoru nelhali)

Řešení mi i s vysvětlením posílejte do soukromých zpráv, správné řešení se tu objeví na konci týdne.

Zpráva byla změněna dne 17.06.2019 v 23:27:18

lisakVUK
[378] Vložil lisakVUK dne 18.06.2019 v 15:47:33, Odpovědět
IP hash: 91f07e099925517c

"Dále Bobovi soukromě prozradí, zda je pokémon baby a zda je plně vyvinutý"

- To zcela nechápu. Jako jedna informace to nedává moc smysl, nemůže být obojí. Takže místo "a" bys měl napsat spíš "nebo".

- Nebo to myslíš tak, že sdělí 2 informace? Tedy baby (ano/ne), plně vyvinutý (ano/ne)?

Zpráva byla změněna dne 18.06.2019 v 15:52:41

[379] Vložil Dratini dne 18.06.2019 v 16:24:54, Odpovědět
IP hash: 7bb7694f33904cb1

Myslím to tak, že sdělí 2 informace. V podstatě by se to ale dalo zabalit do informace jediné: zda je to baby/basic/vyšší evoluce.

picture
[380] Vložil Buizel dne 22.06.2019 v 00:23:25, Odpovědět
IP hash: 8f3b3812bd4b71

Odpověď jsem již zaslal soukromě tobě do zprávy. :)

picture
[381] Vložil Buizel dne 23.06.2019 v 23:20:47, Odpovědět

379 Dratini: Píšeš zde najednou "zda je to baby, Basic, vyšší evoluce, jenže v základu hádanky je pouze:

"Dále Bobovi soukromě prozradí, zda je pokémon baby a zda je plně vyvinutý", není nikde řečeno nic ohledně Basic pokémona, tak proč najednou píšeš i toho Basic?

[382] Vložil Dratini dne 23.06.2019 v 23:43:26, Odpovědět
IP hash: 8d702552116925c

[381] Buizel: Trochu se zamotáváme do terminologie. Zjednoduším ti to:

Magby ... baby

Drowzee, Ponyta ... basic (pokémon v základním nevyvinutém stádiu, co není baby)

Espeon, Seaking ... plně vyvinutý

[383] Vložil Dratini dne 25.06.2019 v 11:39:00, Odpovědět
IP hash: d5c77353d1f44e

Řešení hádanky číslo 67 :

Rozčleňme pokémony podle evoluční fáze na baby, basic a plně vyvinuté. Podle typů na vodní, ohnivé a psychické. Všechny pokémony, které by Aleš mohl teoreticky mít v pokéballu, přehledně zapišme do tabulky:

psychický ohnivý vodní
baby Magby
basic Drowzee Ponyta
plně vyvinutý Espeon Seaking

Dále provedeme následující úvahy:

- kdyby byl pokémon plně vyvinutý a Bob dostal tuto informaci, mohl by mít obavu, že se jedná o Seakinga, což je jediný vodní pokémon v nabídce. Kdyby se tato obava potvrdila, Cyril by snadno tohoto pokémona určil.

- jenže Bob si je jistý, že Cyril to (v dané chvíli) určit nedokáže. Proto Bob nemohl dostat informaci, že je pokémon plně vyvinutý.

- nemohlo se tedy jednat o Espeona, ani o Seakinga. Zbývají jako možnosti pouze Drowzee, Ponyta a Magby. (+)

- Cyril důvěřuje logickému myšlení Boba, a protože má sám logické myšlení, dokáže na informaci (+) přijít stejnou úvahou, jakou jsme na ni přišli my.

- Kdyby se jednalo o ohnivého pokémona, tak přestože by Cyril dostal informaci (+), pořád by (i v tuto chvíli) váhal mezi Ponytou a Magbym.

- Jenže Cyril už nyní pokémona dokáže určit. Nemohlo se tedy jednat o ohnivého pokémona.

- Jediný zbývající pokémon je tedy Drowzee - jedná se tedy o něj

Hádanku úspěšně vyřešili: Misa Raichu, scyther-grovyle, Sanky

O řešení se pokusili: Lišák VUK, Mňau, Scyther Mantis, Buizel

Zpráva byla změněna dne 25.06.2019 v 11:47:46

picture
[384] Vložil Buizel dne 25.06.2019 v 21:53:29, Odpovědět

[383] Dratini: Jediný problém je pro většinu lidí vyčlenit z výběru Drowzee a Ponytu, neboť každý pochopí z této hádanky, že 1.Seaking je hned na poprvé vyřazen, to jsem také udělal i já, ale už jsem jej nedával zpět což je asi chyba základní, dále jsem postupoval když už jsem věděl co je Baby Pokémon vyřazení Baby a Plně vyvinutých Pokémonů - 2 další (Magby, Espeon), kde mi zbyli pouhý dva basic Pokémoni a to Drowzee a Ponyta. Hodně lidí asi vyřadila na začátku Seakinga, nepočítalo se tedy s tím, že je stále v počtu Espeon a Seaking, já rozhodně počítal již s Espeonem a Magbym 1 kus Baby a 1 kus plně vyvinutý, ne každý si udělal nějakou tabulku jako to má Dratini, proto bez tabulky to bylo hodně těžší, protože se vyřazovalo postupně podle posloupného textu, který následoval postupně z vrchu. Inu tohle je spíše pro lidi co studují kompletně školu a zabývají se hodně matematikou, bohužel maturita se prvně skládá z češtiny a z oboru, proto ne každý dělá hlavní předmět matematiku, ale je třeba lepší v jiném oboru. Pokémoni podle mě by měli být stejně těžcí bez ohledu na obor školy a praxe, pokud-li někdo nedostane nápovědu od druhýho, kdo matematice víc rozumí.

Na závěr chci zdělit informaci podle toho jak to cítím a vnímám, že víc by se mělo klást otázek na výuku znalostí Pokémonů, než na matematické chytáky, a tři lidi ve výsledku není žádný dobrý počet pro vyřešení hádanky, není se čím chlubit. Až bude 20 a výš, jistě to bude trošku lepší. Tím chci říct na závěr, že je to moc těžká hádanka pro obyčejné smrtelníky co nejdou matematickým směrem.

Zpráva byla změněna dne 25.06.2019 v 22:00:28

[385] Vložil Dratini dne 25.06.2019 v 22:07:58, Odpovědět
IP hash: 8d702552116925c

[384] Buizel: Příště dám něco, kde se nemusí tolik přemýšlet, tahle hádanka byla jedna z těch dost těžkých a na logiku orientovaných.

--

Jinak účelem tématu není "výuka znalostí pokémonů", beru to spíš jako formu hry, u které se člověk občas něco dozví. Mým hlavním cílem je, aby to lidi bavilo a aby to nebylo zase úplně snadné.

--

Matematiku mám moc rád, proto občas dávám takto orientované hlavolamy, ale ne všechny jsou takové. A tak trochu počítám, že jiní lidi sem budou dávat jiné typy hádanek, aby to bylo co nejvíc různorodé!

Zpráva byla změněna dne 25.06.2019 v 22:09:05

lisakVUK
[386] Vložil lisakVUK dne 25.06.2019 v 22:26:14, Odpovědět
IP hash: dac14a9b26cbd59e

Mě na tom zmátlo to zadání - tedy popis situace, která je prostě celá daná a máme vymyslet co za Pokémona by to musí být, aby byla pravdivá.

Já to bral tak, jakobych ten Cyril byl já.. tudíž ty indicie + "moje" znalost typu stačila, abych na to přišel.

Kromě toho jsem se ale dopustil i dalších chyb, ku příkladu kromě Seakinga (jediný vodní, takže kdybych věděl že se jedná o vodní typ, neměl bych nad čím přemýšlet) jsem vyřadil i Magbyho, neboť to byl jediný baby Pokémon a vycházel jsme mylně z toho, že ani Bob nemůže vedět, co za Pokémona to je (což by v případě, že by dostal jako nápovědu typ "baby" vědět musel).

Je to holt typ hádanky, na který nejsem moc zvyklý..

simavok
[387] Vložil simavok dne 07.07.2019 v 21:57:50, Odpovědět
IP hash: 8b691fb19b1c4179

Hádanka č. 68 (aka Jarda Jágr)

Uveďte jméno jediného Pokémona se dvěma typy, který se vyvíjí v Pokémona s jen jedním typem (nepočítám megaevoluce).

Přidat příspěvek

Přezdívka:
Heslo:

Registrace není povinnou podmínkou, v případě, že vyplníš jen přezdívku (bez hesla), uloží se zpráva anonymně. Pro časté přispívání doporučujeme se zaregistrovat a zvolit netriviální heslo - a předejít tak možnosti krádeže identity.

Credist  
Pokémon © Nintendo 1995-2019
Webdesign by Akela Taka 2001-2019
Novinky
Credits Novinky