Poke #1 Poke #2 Poke #3 Poke #4
Forum Chat

Fórum

Nemoc COVID-19 a nařízená opatření
(offtopic z tématu 3P srazy)

lisakVUK
[1] Vložil lisakVUK dne 30.08.2020 v 00:00:00, Odpovědět
IP hash: c04374bb642fa3de

Offtopic diskuse, přesunutá z tématu 3P srazy ohledně nemoci COVID-19 a nařízených opatřeních (roušky atd..), která začala reakcí na Gaffův příspěvek [1121]:

"Rád bych se začal scházet. Otázka zní, jestli to je dobrý nápad začínat pravidelné srazy, když se má vracet omezení s rouškama a tak...?!"

 

Zpráva byla změněna dne 16.09.2020 v 21:53:15
Příspěvky 19 – 38 z celkem 38. Zobrazit vše.

lisakVUK
[21] Vložil lisakVUK dne 14.09.2020 v 11:02:31, Odpovědět
IP hash: 2a615aabbf70dd

Tohle by bylo na delší debatu a asi ani ne tak PJZáckou (vhodnou pro tento web), nicméně ve stručnosti, nejsem obecne pro zavádění plošných omezujících opatření.

ZAčátkem roku jsme to chápal, o viru se ještě moc nevědělo a hlavně byl zoufalý nedostatek ochranných prostředků. Tudíž nebylo technicky možné, aby se rizikové skupiny lidí a ti, kteří mají z viru obavy, mohli účinně chránit. za takové situace byly plošné roušky určitým řešením - snížení koncentrace viru v prostředí primárně chrání před těžkou nákazou ohrožené skupiny. Navíc to bylo prezentováno tak, že se jedná o kráktodobé opatření a pár týdnů opravdu každý rozumný člověk vydrží i výrazné omezení, pokud má pocit, že to pomůže dobré věci.

Za situace, kdy je na trhu dostatek účinných ochranných prostředků (respirátory FFP3), bych preferoval řešení, aby se rozdaly ohroženým skupinám zdarma (v případě jednorázových byly dostupné v požadovaném množství) a za rozumnou cenu byly k dispozici komukoliv, kdo by měl potřebu se takto chránit. Osobně nepožaduji, aby mě někdo svou rouškou chránil a preferoval bych, aby se každý rozhodl sám za sebe jak se s nastalou situací vypořádá.

Jinak pořád se zmiňují důchodci a zranitelné skupiny, ale zeptal se těch lidí vůbec někdo na názor? Třeba moji rodiče a jejich známí jsou již ve věku ohrožené skupiny a na roušky a uzamykání zemí mají odmitavější názor než já. A jejich známá ve věku 80+ je nešťastná, protože nyní žije v defakto uzavřeném objektu, kam nepouští ani její příbuzné, natož přátele. Ono pro starého člověka nemusí být lepší zemřít v odloučení od blízkých na nemoci provázející stáří o pár měsíců později, než by jinak možná zemřeli s COVIDem. Tohle by si měl prostě rozhodnout každý sám.

Jinak platná pravidla striktně respektuji, nejsem žádný "odmítač", který arogantně chodí bez roušky tam, kde je nařízeno ji nosit. Ale zastávám názor, který jsem vyjádřil výše.

A zákaz vycházení by byl už takový extrém, takový zásah do svobody lidí, že bych s tím měl opravdu velký problém...k
[22] Vložil/a anonymní uživatel/ka dne 14.09.2020 v 12:43:32, Odpovědět
IP hash: 48a9537ef5e2d3f7

[21] lisakVUK: covid je jen zkouska poslusnosti obyvatelstva, umele vyrobena rymicka ktera ma politikum ukazat co vsechno si lid necha libit, po povinnych rouskach se bude zkouset povinny spyware (eRouska), povinne experimentalni ockovani a nakonec povinne cippvani pro 'nase dobro'...
[23] Vložil/a anonymní uživatel/ka dne 14.09.2020 v 15:54:22, Odpovědět
IP hash: affd667d9180a5de

[22] :')Mathematics rules the structure of human reasoning. Physics rules the universe, regardless we can reason its actions or not.
[24] Vložil Dratini dne 15.09.2020 v 10:12:42, Odpovědět
IP hash: c0f300d39b0c2428

[22] : Někdy mě takové chmurné věci bohužel taky napadají. Nechci bagatelizovat, že na COVID umírají lidi, ale na chřipku umírají taky (srovnatelný počet) a nikdo z toho takové drama nedělá. IMHO jakmile se otestují a budou funkční léky, bude to jen další z mnoha nemocí. Možnosti manipulace se bojím mnohem víc.

--

Kdybych byl členem tajného spolku Iluminátů a snažil se vymyslet plán, jak se dostat k očipování občanů, šel bych na to přesně tak, jak píšeš. Postraším je nejdřív rýmičkou, abych věděl, kam až můžu zajít, a pak nasadím ještě většího strašáka, aby lidi moc nepindali, až je budou čipovat.

-

Největší problém vidím v tom, že běžný člověk vlastně ani nemá možnost si ověřit, co v médiích je vlastně pravda a co ne. Takže ty statistiky, výzkumy vědců, atd. - člověk si přečte 10 článků a vidí 10 různých závěrů. Co si vlastně z toho všeho vybrat? Bohužel to není jako u přírodních věd, kde si člověk může fakta ověřit nezávisle sám.Pain is © Life
*flop*
[25] Vložil Eliv dne 15.09.2020 v 11:23:53, Odpovědět
IP hash: 50c31874d269f567

Člověk by sis málem myslel že jsme na nějáké stránce zabývající se konspiračními teoriemi :)Моrx
モルックス
 
[26] Vložil Morx dne 15.09.2020 v 14:24:43, Odpovědět
IP hash: 9e5becf1afca6dcc

Nic proti této debatě na PJZ, dokonce se do ni i rád připojím ^^. Ale hoďte to někam separe, třeba do tématu Koronavirové konspirace. A tam k tomu klidně taky napíšu elaborát, mám toho na srdci dost. Ale sem to nepatří ;)lisakVUK
[27] Vložil lisakVUK dne 16.09.2020 v 21:55:04, Odpovědět
IP hash: c04374bb642fa3de

Přesunuto...Mathematics rules the structure of human reasoning. Physics rules the universe, regardless we can reason its actions or not.
[28] Vložil Dratini dne 16.09.2020 v 22:06:43, Odpovědět
IP hash: 3c56c8176d42b8b0

Tak jo, jdeme na to: možná by stálo za to zeptat se, kdo z vás má ve vašem bližším či vzdálenějším okolí někoho přímo nakaženého COVIDem, případně se nakazil sám. Má někdo takového známého? A pokud ... je to s vážným průběhem?Моrx
モルックス
 
[29] Vložil Morx dne 16.09.2020 v 22:35:27, Odpovědět
IP hash: f25e37efd4259923

[28] Dratini: Nemám, jen velmi vzdáleně. Ve smyslu kamarád kamaráda měl podezření, protože kamarád jeho dědečka měl Covid. Nebo ze kolega měl podezření, protože byl o víkendu u mámy a u nich v práci byl Covid (nakonec se ukázalo, že jeho máma ho nemá a on tedy taky ne).

[24] Dratini: Tak mediální lži a polopravdy jsou už dlouhodobý problém ve všech oblastech, zdaleka ne jen Covid. Každopádně u nás všechno funguje na hlavu. Chybí ucelený přístup, chybí plán. Úplně pro****é léto, kdy nezprovoznili chytrou karanténu a neposílili hygienu, takže přestala kapacitně stíhat ještě dřív, než jsme dosáhli dubnových čísel (a to se měla připravit na násobně vyšší počty trasovaných). Neustále změny opatření a i přístupu (plošná opatření vs. semafor) a naprostá absence podložení těch opatření čímkoli vědeckým je tristní. Kdyby fungovala chytrá karanténa, nemuseli by být možná zaváděny opatření a počty by tolik nerostly. Máme neschopnou vládu, která se z minula nepoučila. Opatření navíc reagují na počet nakažených a ne na počet hospitalizovaných. Prostě bordel a šlendrián a lepší to nebude. A nejhorší je, že Babiše lidi příště zvolí zas ^^;lisakVUK
[30] Vložil lisakVUK dne 16.09.2020 v 23:11:31, Odpovědět
IP hash: c04374bb642fa3de

Opatření s souvislosti s nemocí COVID-19 jsou v první řadě "politika". Existuje několik cest, jak se k nemoci postavit a i názory odborníků se liší. Většinou se zavádějí různé restrikce a zde je každopádně potřeba podpora občanů, jinak to nemůže fungovat. Překvapují mě názory lidí, kteří vyčítají "Babišovi", že po vzedmutí vlny nevole ohledně plošných roušek od zaří změnil názor, ale není to přesně to, co od politiků lidé očekávají? Tedy že budou jednat v souladu s jejich názory a ne proti nim?

Někteří odborníci by nejraději zavedli zákaz vycházení a roušky všude (tedy i venku) a samozřejmě mají pro to argumenty. Ale na občanech by mělo být rozhodnutí, jakou míru rizika a míru omezení přijmou. Bagatelizovat tu nemoc jako neškodnou chřipku není správné, ale vykreslovat ji zase jako apokalypsu je druhý extrém. Podle mě restrikce, zásadně omezující život všech občanů, nemohou trvat měsíce nebo dokonce roky. Život není tak dlouhý a nikdo nechce prožít několik let ve "vězení" (teď narážím na omezování pohybu, cestování, shromažďování se, ne roušky). Pro staré lidi je čas ještě dražší - moc jim ho už nezbývá a zemřít odloučeni od přátel i rodiny v nějakém sterilním zařízení není žádné štěstí, i kdyby jim objektivně mělo prodloužit o něco život.

Podle mě by se měl každý rozhodnout sám za sebe, jakou míru rizika chce v souvislostí corona virem přijmout. Ohrožené skupiny by měly dostat účinné ochranné prostředky v potřebném množství (jeden FFP2 respirátor opravdu nic neřeší) a pro všechny ostatní by měly být dostupné za přijetelnou cenu. Kdo se rozhodne nebezpečí ignorovat a risknout to, měl by mít také možnost to udělat (a samozřejmě přijmout případné následky). Nelíbí se mi plošná povinná opatření, nařízení, která znemožňují člověku se sám v této věci rozhodnout.

Samozřejmě také můžeme debatovat a koncepčnosti přijímaných nařízení, avšak obávám se, že jak se COVID stal celosvětovým tématem a hysterií, málokterý lokální politik si v takové situaci troufne žádná opatření nezavézt a riskovat kritiku, že něco zanedbal. Určitě se tedy přijímá řada opatření "na oko", aby bylo vidět, že přece něco děláme, a až tak moc se nehledí na to, zda to skutečně pomůže. Ano, také by se mi líbilo, kdyby existovala jasná metodika v jakém případě se co zavede a kdy naopak zruší, ale čím víc o tom přemýšlím, tím víc chápu, že politici si chtějí zachovat prostor rozhodovat "ad-hoc" podle konkrétní situace (nálady ve společnosti i ekonomické) a míra přijatelného rizika je proměnná, která se mění v čase i v závislosti na vývoji v okolních zemích atd..

Jakožto člověk, odmítající plošné restrikce, musím uznat, že leckde v zahhhranicí to bylo (a je) stále horší ne u nás...lisakVUK
[31] Vložil lisakVUK dne 16.09.2020 v 23:12:44, Odpovědět
IP hash: c04374bb642fa3de

[28] Dratini: Jinak v práci měl kolega pozitivního syna (a musel proto zůstat doma v karanténě), což je asi mé nejbližší setkání s nemocí COVID.Моrx
モルックス
 
[32] Vložil Morx dne 16.09.2020 v 23:55:05, Odpovědět
IP hash: cb65fe266cdc3ec5

[30] lisakVUK: Zitra se vyjadrim sireji, zatim jen strucne: Je tenka hranice mezi poslouchanim lidu a populismem. Resp. populismus je prave poslouchani prani lidu zahnane do extremu. Vlada ma vyvazovat to co lidi chteji, s tim co je realne a bezpecne - at uz po strance ekonomicke, zdravotni, nebo jine. Tedy je spatne pokud si dela co chce a ma u zadele jaky maji nazor lidi. Ale je i spatne, kdyz bez ohledu na nasledky a realitu dela jen to, co se libi nejvice lidem.

Napr. hodne lidem by se libilo, kdyby vlada vsem o 50% zvysila duchody, ale proste to je ekonomicky nesmysl, tak se to neudela. Totez rapidni snizeni dani... no a totez se vztahuje i k opatrenim proti pandmii, nebo by alespon melo.Моrx
モルックス
 
[33] Vložil Morx dne 28.09.2020 v 09:46:57, Odpovědět
IP hash: b339702361d389e6

Ja se az vcera dozvedel, ze se zavirackou na 22:00 se do restauraci vratilo i narizeni o povinnych rozestupech mezi stoly. Media o tom prakticky nepsala, le v narizeni to je. Zajima me, vsimli jste si toho nekde v praxi? Ze by zas restaurateri preusporadali stoly, nebo nektere zakazali pouzivat?...
[34] Vložil/a anonymní uživatel/ka dne 28.09.2020 v 14:57:32, Odpovědět
IP hash: 18ef68631b2187cd

zcela dle ocekavani. diky!simavok
[35] Vložil simavok dne 28.09.2020 v 22:55:38, Odpovědět
IP hash: 8b691fb19b1c4179

[28] Dratini: U nás ve škole za ten měsíc jedna pozitivní učitelka a jedna studentka.

Jinak co se týče roušek, souhlasím s CoolGrovylem. Opravdu se to dá vydržet i několik hodin denně (pokud nemáte dýchací potíže, což má jen malá skupina lidí).lisakVUK
[36] Vložil lisakVUK dne 29.09.2020 v 23:50:52, Odpovědět
IP hash: c04374bb642fa3de

Aktuálně mám největší problém s naprosto nekonzistentním vyjádřováním se odpovědných lidí (aktuálně ministr Prymula) k opatřením ohledně COVID-19. Názory mění doslova ze dne na den a nevypadá to, že na základě nějakého nečekaného vývoje. Hovořilo se (bez hysterie) o scénářích, kdy by denní přírůstky nakažených mohly dosáhnout 5-8k, což ale (naštěstí) nenastalo. 17.9. byl zatím rekordní přírůstek pozitivních - 3.126, od té doby to stagnuje. Většinu dní se pohybujeme v průměru kolem 2k až na 24.-25.9., kdy byl přírůstek něco nad 2.900 (tedy opět se blížil k 3k). Přesto se plánují zavádět stále další a další omezení, jako by se počet pozitivních každý den stále skokově zvyšoval.

Předminulý a ještě i minulý týden zněl názor, že SŠ se v dohledné době zavírat nebudou. Pak, že by to bylo to možné v nejhorších oblastech, mimo 1. ročníků (což dává smysl). Dneska se najednou vážně hovoří o (de facto) plošném zavření SŠ na 14 dní (a 1. ročníky už nejsou zmíněné, takže asi včetně). K tomu je zde snaha vynutit si ustanovení nouzového stavu a další omezování volnočasových aktivit (což Prymula upřesnil, že je vlastně vše kromě zaměstnání, nutných nákupů, jídla atd..). Z toho tedy plyne, že nemá vůbec smysl ztrácet čas tím, co ministr k tomu tvrdí, neboť jsou to vlastně jen jalové tlachy a již zítra může tvrdit něco naprosto jiného a nakonec "vyjde" opatření, o němž jsme byli vehementně ujišťováni, že nehrozí. A to ani nezmiňuji premiera, který se dušoval, že plošná opatření už nikdy nebudou a spekulace na toto téma napadal jako blbosti, šíření poplašné zprávy. Později se to snažil okecat, že prý měl na mysli ekonomická plošná opatření, nicméně i tato verze je nepravdivá, neboť zuž se mimo jiné plošně omezila otevírací doba restaurací a barů.

Osobně mám daleko víc obavy z toho, co zase vláda vymyslí a s jakým omezením přijde, než z nemoci COVID...Моrx
モルックス
 
[37] Vložil Morx dne 30.09.2020 v 01:27:13, Odpovědět
IP hash: f25e37efd4259923

[36] lisakVUK: On reaguje na to číslo R, které je prý vyšší než 1. Pokud se nesníží, bude nakažených přibývat (to číslo denního přírustku se bude zvyšovat, sice ne teď rapidně, al ena těch 8k se dostaneme za několik týdnů), proto to chce raději teď zaříznout na 14 dní už teď, zmírnit to. Protože později by ta opatření musela být ještě razantnější a na delší dobu.

Já musím ocenit, že na rozdíl od Vojtěch, nedělá Prymula náhlá a nečekaná rozhodnutí a nemění zas tolik názory. Neříká, že něco bude, dokud to nemá alespoň trochu dojednané, a nezavádí opatření z hodiny na hodinu, ale s nějakým rozumným několikadenním předstihem.


Co se týče (nejen) Babišova tvrzení, že nebudou plošná ekonomická opatření to je dost vtipná hra se slovy. Protože reálně staví opatření tak, že mají značný ekonomický dopad. Co je třeba uzavření restaurací už ve 22:00? Co jiného, než ekonomické opatření, resp. opatření mající silně negativní dopad na ty restauratéry, kteří mají v tomto časovém období dominantní část příjmů? Nebo teď chystané omezení shromažďování? To je přeci taky ekonomické opatření, které má silný ekonomický vliv na pořadatele společenských akcí (nejen koncertů), na restauratéry (žádné oslavy 10+ lidí), i zavření škol je svým způsobem ekonomické opatření, má ekonomický vliv na firmy, jejichž výdělek je vázaný na studenty, ať už přímo (z důvodu studia), nebo nepřímo (např. žijí z útraty studentů, kteří když mají školu, tak jsou ve městě na kolejích a na školách, což při zavřených školách nebudou).

Každé to opatření má silný vliv na ekonomiku minimálně částě podnikatelů. Takže tvrdit, že "nejsou ekonomická" je jen hra se slovy.Моrx
モルックス
 
[38] Vložil Morx dne 30.09.2020 v 10:11:24, Odpovědět
IP hash: aac80ceec15e143a

[36] lisakVUK: Jinak se tech opatreni ale nezastavam. Resl. nouzovy stav ted povazuji za nesmysl, R je tesne nad 1 a na cislech se jeste NEPROJEVILA ta posledni opatreni, takze zatim nemuzpu vedet, zda to co udelali dosud nestaci.lisakVUK
[39] Vložil lisakVUK dne 30.09.2020 v 13:19:01, Odpovědět
IP hash: c04374bb642fa3de

[37] Morx: R nad 1 je zde už měsíce, mám pocit že i v létě to kolísalo mírně nad. Hovořilo se vážně o R 1.6, když Prymula přebáral "otěže", spekulovalo o možnosti nárůstu až na 1.8 s tím, že skutečný průšvih by byl až od 2. Nyní to pokleslo na 1.2 a přesto se opatření zpřísňují. Navíc to číslo stojí hodně na vodě, protože nikdo nemá páru, kolik lidí v Česku je COVIDem skutečně nakažených a kolik již nemoc bez vážnějších příznaků prodělalo. Lze usuzovat jen z provedených testů, ty ale absolvují lidé, kteří již mají potíže, dále ti, kteří s nimi byli v přímém kontaktu a dostali to nařízeno a pak lidé, kteří test potřebují pro cestu do zahraničí. Což je zlomek obyvatelstva. Navíc "technicky/organizačne" nemáme na to počet testů příliš navýšit, 30k denně zůstane asi delší dobu horní hranicí. Přesto oproti látu počet testovaných výrazně narostl a i tomu lze přisuzovat nárůst počtu pozitivních.

Otázkou je co s tím dělat. COVID-19 zde je a zůstane, vakcína se stále odsouvá (něco se zkouší, ale o účinnosti lze zatím jen spekulovat). Země nemají na to se neustále uzavírat a škrtit ekonomiku. Navíc tohle problém vyřeší jen na chvíli, sníží se počet nakažených, ale pak se opatření rozvolní a opět začně růst. Nemáme na to absolvovat několik takových cyklů, už nyní, pokud by se k tomu přikročilo, je to cesta do pekla a další takový cyklus by byl již úplný konec. Země se ekonomicky zhroutí a stejně se s tím budeme muset naučit žít. Navíc lidé toho mají také už dost, trvá to už moc dlouho a i za války a náletů se lidi shromažďovali a chtěli žít, nemůžete očekávat, že měsíce až roky se budou "sociálně distancovat". Osobně jsem tedy zastáncem zajistit dostupnost účinných ochranných prostředků pro každého, kdo se nemoci bojí (pro ohrožené skupiny nejlépe zdarma) a zbytek společnosti nechat "promořit". Ano, vím o riziku krátkodobé imunity, ale pokud nebude rychle k dispozici vakcína, nevidím jinou cestu.Моrx
モルックス
 
[40] Vložil Morx dne 30.09.2020 v 17:00:29, Odpovědět
IP hash: 9af0a010ad3741db

[39] lisakVUK: On teď přišel problém i s nárustem hospitalizovaných, proto ta opatření. Ale hlavní důvod je, že vláda nezvládla připravit a zprovoznit chytrou karanténu. Takže jim to uteklo a vůbec nezvládají trasovat. A bez toho se to prostě bude šířit nekontrolovatelně.

Za mě je hlavní problém nefungující chytrá karanténa, kdyby fungoval a měla patřičné personální kapacity, nejsme teď tam kde jsme a nemusíme tzv. "šlapat na brzdu". Nezbývá, než doufat, že napodruhé se ji podaří zprovoznit správně. Při vhodném trasování kontaktů je tu nákazu možné držet v mezích.

Jinak ale se dnes zas předvedli, akce uvnitř do 10osob, ale v restauraci u stolu max. 6? Jako WTF, proč, jak na to došli? ^^;Přidat příspěvek

Přezdívka:
Heslo:

Registrace není povinnou podmínkou, v případě, že vyplníš jen přezdívku (bez hesla), uloží se zpráva anonymně. Pro časté přispívání doporučujeme se zaregistrovat a zvolit netriviální heslo - a předejít tak možnosti krádeže identity.


Credist  
Pokémon © Nintendo 1995-2020
Webdesign by Akela Taka 2001-2020
Novinky
Credits Novinky